Co je to wakeboarding a může ho provozovat každý?

0
75

Surfing, windsurfing, vodní lyžování, nebo stále populárnější paddleboarding… To je jen malý výčet vodních sportů, které můžeme provozovat během slunných letních dnů. A pak je tady wakeboarding, další do rodiny lehce adrenalinových vodních sportů, který rozhodně stojí za vyzkoušení. 

Pakliže jste se s wakeboardingem ještě nesetkali, řekneme si v úvodu pár slov o tom, co tento zajímavý sport obnáší, a o co vlastně přesně jde.

Co je to Wakeboarding?  

Wakeboarding, tudíž wakeboard, to je z názvu samozřejmě patrné, ale co to ty wakeboardy vlastně jsou?

V zásadě si ho můžeme představit jako jakousi desku, která je velice podobná klasickému surfovému prknu, nicméně o poznání širší a také kratší. Principem je, že jedete na wakeboardu taženém lodí po vodní hladině.

V základním principu je to tedy takové, jako když se spojí vodní lyžování a surfing. Může to znít na první pohled vcelku nebezpečně, ale wakeboardová vesta zaručí, že se vám nic nestane. A především, je to velice zábavné a osvobozující.

Může wakeboarding provozovat každý?

Třebaže se tento sport může zpočátku zdát jako velice obtížný a složitý na techniku, je k této otázce jednoduchá odpověď – ano, nicméně je k tomu ovšem potřeba absolvovat nějakou tu průpravu.

Obecně se doporučuje začít v lanovém parku. Všechny ty různé překážky, které tam najdete, vám totiž skvěle napoví, jakou máte fyzickou kondici, jak moc silné paže, případně nakolik jste schopni udržet balanc a rovnováhu.

Pro wakeboarding je totiž potřeba mít nějakou tu sílu v rukách, ale naučit se to může skutečně každý, chce to jen trochu cviku. Je to podobné jako prakticky se vším jiným – učíte se praxí. Poté se nebudete moci nabažit toho pocitu, kdy se proháníte po vodní hladině, přičemž vám vítr vlaje do vlasů následovaný kapkami příjemně ochlazující vody.

Lidé, kteří mají zkušenosti kupříkladu se snowboardem, skateboardem nebo i již zmíněného surfování, budou mít zpočátku výhodu, protože postoj na wakeboardu je v mnoha ohledech podobný.

Ve výhodě jsou i tací, kteří již měli, co dočinění s vodním lyžováním, i když v porovnání s ním je wakeboarding o poznání jednoduší. Jedete totiž trochu pomaleji, a hlavně balancujete na větší ploše, čímž namáháte tělo méně. Je také lehčí udržet rovnováhu. 

To, co je na tomto sportu pak nejtěžší, je postavit se na nohy, což se většině lidem na první dobrou nepodaří. Tím se však nenechte zaskočit, je to normální. Důležité je především správné načasování a součinnost několika pohybů. To však po několika nezbytných počátečních karambolech jistě brzy vypilujete.

Když se naučíte základy, začne to poté být mnohem zajímavější, protože budete moci do svého repertoáru zařadit i různé triky. Nečekejte však, že budete během chvíle motat salta vpřed a vzad, to bude stát nemalou dávku odvahy a odhodlání v kombinaci s hodinami tréninku. Navíc, abyste se na wakeboardu vyblbnuli, to ani není zapotřebí.