Jak se vyznat v klasifikaci vodácké obtížnosti řek?

0
48

Přemýšlíte, že se vydáte konečně na vodu, ale už jste na ní dlouho nebyli a hledáte něco jednoduššího? Anebo si naopak chcete ověřit své vodácké schopnosti a klidné řeky už vás nebaví? Jak poznat, na co se na konkrétní řece připravit a jak vybrat tu pravou? Pomůže klasifikace vodácké obtížnosti. Jaké má stupně a co jednotlivé stupně znamenají?

Nepřeceňte své vodácké schopnosti

Když se chcete na řeku a moc toho v této oblasti za sebou ještě nemáte, vyberte si jednoduchou řeku. Podle tzv. alpského hodnocení tomu odpovídá řeka označovaná stupněm ZW. Přitom platí, že ZWA značí klidnou stojatou vodu jezer. ZWB je slabě proudící voda a ZWC je voda mírně proudící. Naopak rychle tekoucí řeky nesou označení WW, které je rozdělené podle obtížnosti do šesti stupňů.

Jak se značí prudké řeky?

Začíná to WW I, která je snadná, a končí WW VI na hranici splavnosti. Kromě těchto stupňů lze jako označení zvýšené obtížnosti použít také značky plus a mínus. Plus logicky značí ještě o stupínek vyšší obtížnost, mínus nižší. Do klasifikace je zahrnut pouze tok řeky. Netýká se jezů ani umělých staveb. Každý jez je pak klasifikován zvlášť, a proto je dobré si řeku před vyplutím prozkoumat. Případně se můžete obrátit na zaměstnance půjčovny lodí na Lužnici, kteří vám aktuální stav rádi sdělí. Vše ale najdete i online, včetně ceníku půjčovny lodí na Lužnici.

Klasifikace po úsecích

Obvykle neplatí, že by jednotný stupeň klasifikace platil pro celou řeku. Každý řek má klidnější a prudší úseky. Mezi nejdivočejší řeky v ČR patří například Vydra, která za jarního tání může dosahovat stupně až WW VI. Naopak nejnižší stupeň ZW má třeba Berounka při průtoku Plzní. Pokud si chcete vychutnat peřeje, které jsou však dobře viditelné, vyrazte na Sázavu z Krhanic. Právě tam je klasifikována stupněm WW II. Nasaďte si na to ale raději vestu a helmu a před vyplutím si procvičte pravidla první pomoci. Nikdy nevíte, kdy se mohou hodit.  Nakonec jde o to najít řeku, která vyhovuje vám a vašim schopnostem. Bezpečnost je přece vždy na prvním místě. Věnujte čas seznámení se s oblastí, přečtěte si informace o řekách a aktuálních podmínkách, kontaktujte místní odborníky.