I letní drinky jsou nástrahou pro vysněnou postavu: Mohou být kalorické až jako 4 kopečky zmrzliny! Které naopak neuškodí sexy bříšku?

0
246
Shot of a group of people toasting with their drinks at a nightclub

Mimořádně populární u žen, které si rády posedí na terásce, jsou v poslední době různé osvěžující citronády a ovocné limonády. Pozor ale, pokazí vám těžce vydřenou linii.

Jak vybrat limonádu, která neuškodí postavě?
Když se vyberete do města posedět si a poklepat s kámoškami, určitě máte během teplých dnů chuť na něco dobrého a fresh, co uhasí vaši žízeň. Trendem sezóny jsou nejrůznější dobře vypadající limonády připravované z ovocné šťávy, kousků čerstvého ovoce, ovocného pyré ale i sirupů. Pozor ale na ně, neboť mohou být pěkně záludné. Mezi nápoji, které si v teplých dnech můžete dát, jsou velké kalorické rozdíly.

Tyto drinky jsou kalorická bomba
I když se vám v menu vašeho oblíbeného baru zalíbí dokonalé obrázky vystajlovaných sklenic se svěžími barevnými a letními drinky, dobře si promyslete, který si dopřejete. „Obyčejná citronáda z vody a citrónové šťávy, je super výběr a zapadá nejen do udržovací, ale i redukční diety.

Na rozdíl od ní ostatní varianty nápojů, nejvíce však varianty limonády se sirupem a ovocem, jsou kalorickou bombou a svým obsahem jednoduchých cukrů až dvojnásobně překračují jejich denní doporučené množství,“ řekla hned na úvod ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PhamDr. Kateřina Skybová.

Tolik kalorií jako zmrzlina
Kalorická hodnota letních fresh limonád vás opravdu pořádně překvapí. „Půl litrové limonády se kaloricky dají porovnat se 4 kopečky zmrzliny (160 g) i když složením živin jsou samozřejmě jiné. Limonády nemají žádný tuk či proteiny, energie pochází jen z cukrů.

Energeticky lze půl litru limonády porovnat i například s cca 400 g jablek (3 jablka), 250 g banánů (2 – 2,5 banánu), nebo půl litru džusu,“ doplnila. Když si dáte za večer třeba dvě, tak to jste rovnou mohli sníst 320 g zmrzliny, což je už pořádné množství a jen tak lehce to nespálíte.

Mnohé podniky vám bez problémů namixují limonádu z ovocného pyré. Ty jsou pro vaši letní postavičku mnohem výhodnější než drinky se sirupem. „Sirup obsahuje na 100 g kolem 80 g cukru a asi 1 400 kJ/338 kcal na 100 ml, zatímco ovocné pyré má kolem 16 g cukru na 100 g a asi 350 kJ/80 kcal, tedy až 4x méně. Lepší volbou jsou bez debaty limonády s ovocným pyré, ovocnou šťávou nebo ovocem,“ navrhuje Skybová.

Kaloricky jsou stejné. Pokud si myslíte, že existuje lepší alternativa sirupu, například bezová, pomerančová, okurková, grepová, či broskvová limonáda, tak se mýlíte, protože v kaloriích jsou naprosto stejné. „Pokud je v limonádě sirup nebo cukr, bude kalorická a je jedno jakou bude mít příchuť,“ řekla odbornice na zdravé stravování.

Kterou limonádu si tedy vybrat?
Obrovské kalorické bombě se při posezení na terásce můžete vyhnout a přitom se příjemně osvěžit nízkokalorickým drinkem. „Pokud si máte vybrat něco jiného kromě vody a minerálky, dejte si raději citronádu s mátou, rozmarýnem, okurkou nebo nakrájeným ovocem. Sladké nápoje jsou velmi častým důvodem přibírání, jak u dětí a mladých, tak iu dospělých žen i mužů,“ doporučuje Skybová.

Se sirupem také opatrně
Budete-li si limonády během léta připravovat doma pro sebe nebo svou rodinu či kamarádky, sirupem vždy šetřete. „V limonádách lze bez problémů použít i stévie, která nemá kalorie, nebo jiné alternativní sladidlo jako cukr, například xylitol či erythritol, což sníží kalorickou hodnotu asi o třetinu, ale při hubnutí vám ani tyto sladké drinky nepomohou. Zvyšují totiž chuť na sladké,“ říká na závěr ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PhamDr. Kateřina Skybová.

Porovnejte si kalorické hodnoty:
Citronáda bez cukru

1 citron

5 dcl vody/ minerálky

Energie: 150 kJ/ 36 kcal

Sacharidy: 6 g

Citronáda s cukrem

1 citron

5 dcl vody/ minerálky

2 čajové lžičky cukru

Energie: 320 kJ/ 77 kcal

Sacharidy: 16 g

Broskvová limonáda bez sirupu

½ broskve

0,5 dcl broskvového džusu

Šťáva z ½ citronu

4 dlc minerálky

Friends toasting, saying cheers holding tropical blended fruit margaritas. Watermelon and passionfruit drinks.; Shutterstock ID 780298633

Energie: 260 kJ/ 62 kcal

Sacharidy: 13,5 g

Broskvová limonáda se sirupem

½ broskve

0,5 dcl broskvového sirupu

Šťáva z ½ citronu

4 dlc minerálky

Energie: 875 kJ/ 209 kcal

Sacharidy: 50 g