Jak vybrat jógamatku

0
12

Jógamatky jsou speciální podložky na jógu. V čem jsou jiné než obyčejné podložky na cvičení a jak vybrat tu pravou?

Co je jógamatka

Jógamatka je cvičební podložka. V čem se liší od běžné podložky na cvičení? Především jde o to, že každá podložka je vhodná pro jiný typ aktivit. Konkrétně jógamatka by se měla vyznačovat protiskluzovým povrchem, pevností, určitou hustotou a tloušťkou.

Na jógu proto jednoznačně není vhodná klasická karimatka, kterou vozíte pod stan. Oproti jógovým podložkám jsou karimatky užší a také méně skladné. Ve srovnání s jógamatkami jednoduše nejsou dostatečně pevné a stabilní.

Ještě, než si podložku zakoupíme, měli bychom tak zohlednit materiál, rozměr i tloušťku podložky. V potaz ale musíme vzít i úroveň našich jógových dovedností, požadovaný typ aktivit, četnost přenášení nebo typ povrchu, na kterém budeme cvičit.

Jak vybrat jógamatku

Nejdůležitější kritéria výběru proto jsou:

Materiál

V základu lze materiály rozlišit na přírodní a umělé. Syntetické materiály bývají cenově dostupnější. Mohou být komfortnější a velmi často se jejich pořízení doporučuje začátečníkům. Hodí se na dynamické styly jógy.

Ne všechny přírodní materiály ale vykazují špatnou přilnavost. Hlavním kladem jógamatky vyrobené z přírodních materiálů je jednoznačně její životnost. Volba přírodního materiálu bývá důležitá i pro ty, kteří smýšlí ekologicky.

K nejčastěji využívaným syntetickým materiálům se řadí hlavně PVC. To vyniká hlavně dobrými protiskluzovými vlastnostmi. Z přírodních jógamatek se setkáte s kaučukem, jutou či korkem. Juta a kaučuk jsou co do přilnavosti podobné jako PVC, mohou být ale na dotek hrubší. Korek má výhodu ve snazší údržbě.

Tloušťka

Běžně se hlavně pro začátečníky, kteří si jógu zatím chtějí pouze vyzkoušet a nejsou si jisti, zda je bude cvičení bavit, uvádí jako jakási univerzální tloušťka jógamatky ta v rozpětí 3 až 5 mm. V rozmezí 4 až 5 mm se vyrábí i tloušťka většiny podložek na trhu.

Je ale potřeba se zamyslet nad tím, zda nepotřebujeme verzi silnější. To se týká hlavně lidí subtilnější tělesné konstituce. Ti totiž jednoduše nemají dostatek vlastního „vyměkčení“. Na paměti ale musíme mít především to, že takový typ může zhoršit naši stabilitu. Klidnější pozice, při nichž zůstáváte delší dobu na zemi, ale měkkost vyžadují.

Naopak tenká jógamatka je skladná a snadno se přenáší. Je tedy vhodná i na cestování. Cestovní verze začínají už na 1 mm. Jste-li silnější, bude vám stačit i tenká varianta.

Velikost

Velikost jógamatky souvisí s tělesnou výškou. Standardní je rozměr kolem 183 cm. Ten je pro většinu postav vyhovující. Je-li ale vaše výška nadprůměrná, sáhněte jednoduše po některé z prodloužených verzí. Ty už v nabídce současných výrobců jsou také.

Platí stejně tak, že délka záleží na pozicích. S kratší podložkou na jógu si můžete vystačit, pokud na ní budete pouze sedět. Naopak pro praktikování pozic vleže je určitě důležité, aby vaše podložka dostatečně dlouhá byla.