Benefity horské turistiky: podívejte se, proč je důležité trávit čas v horách

Horská turistika je oblíbenou sportovní aktivitou mnoha lidí, kteří si rádi užívají přírodu, procházky a překonávají sami sebe i horské vrcholy. Vedle benefitů pro vaše tělo přináší horská turistika i mnoho dalších výhod, o kterých se budeme bavit v tomto článku. Třeba i vás okouzlí natolik, že příště místo k moři vyrazíte do Krkonoš, Jeseníků, Tater nebo Alp.

Horská turistika: co je to?

Horská turistika je aktivita, kdy turisté pěšky vyráží do horského, kopcovitého terénu za účelem objevování přírodních krás, zvyšování fyzické kondice i relaxace. Horská turistika může zahrnovat pochod po horských loučkách, v lesích, po horských pastvinách i ve vysokohorských kopcích mezi vrcholy.

Možností horské turistiky existuje hned několik, záleží jen na vás, jak dlouhou a obtížnou trasu si zvolíte, zda se bude jednat o jednodenní výlet nebo několikadenní pobyt v horách se získáváním zkušeností s přežitím v přírodě.

Doporučené vybavení pro horskou turistiku

Hory jsou často velmi nevyzpytatelné, někdy se turistům těžko odhaduje, kolik hodin na túře vlastně stráví nebo jaké počasí je může zastihnout. I proto je třeba se na horskou turistiku dobře připravit.

Pokud se i vy rozhodnete na horský výšlap vyrazit, rozhodně nepodceňte:

  • kvalitní turistickou obuv, která by měla být pohodlná, stabilní a dostatečně pevná. S výběrem kvalitní obuvi vám mohou pomoci ve specializovaných outdoorových a sportovních prodejnách.
  • batoh s dostatečnou kapacitou pro všechno vaše jídlo, pití, oblečení a další vybavení
  • vhodné oblečení pro dané klimatické podmínky. Podceňovat byste neměli vrstvení oblečení a chybět by vám nemělo termoprádlo, nepromokavé oblečení, větrovka, čepice nebo rukavice
  • dostatek jídla a pití. Vždy se snažte své zásoby jídla přizpůsobit délce a náročnosti trasy a počítejte s něčím na víc.

Náš tip: Myslete také na kvalitu toho, co jíte a pijete. Například zdravá snídaně před výšlapem vám dokáže dodat energii na spousty metrů.

  • navigační pomůcky, jako je GPS, mapa nebo kompas
  • lana, cepíny, případně další horolezecké vybavení, podle náročnosti vaší trasy

10 benefitů horské turistiky

Podívejte se společně s námi na 10 benefitů horské turistiky, pro které se vyplatí zvážit její vyzkoušení:

  1. Posílíte svou fyzickou kondici

Horská turistika přináší do života lidí, kteří se jí věnují, mnoho zdravotních benefitů. Jedním z těch největších je zlepšení fyzické kondice a nabírání svalové hmoty. Při pohybu po horských hřebenech zapojujete různé svalové skupiny. Díky horské turistice tak můžete zlepšit svou vytrvalost i v jiných sportech.

  1. Zlepší se vaše rovnováha a celková koordinace

Věděli jste, že horská turistika vám může pomoci zlepšit vaši rovnováhu i celkovou koordinaci těla? Horské cestičky totiž často vedou nerovným terénem, který podporuje zapojení různých svalových skupin, což může vést ke zlepšení právě těchto schopností.

  1. Zhubnete

Potřebujete zhubnout? Hory se neptají, kolik je vám let. Zhubnout kilogramy při pravidelných vycházkách v horách by vám mělo jít jedna dvě. Samozřejmě, pokud ke svému chození přidáte i snažení se v kuchyni a ideálně ještě další pohybovou aktivitu.

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak můžete zhubnout i po čtyřicítce?

  1. Zlepší se vaše duševní zdraví

Pokud cítíte, že si potřebujete trochu odpočinout, není lepšího řešení než pobytu na čerstvém vzduchu. Hory navíc nabízí i trochu toho adrenalinu, samoty, klidu a ticha, což je obvykle ta správná kombinace pro vyplavení všeho stresu. Dolů do údolí se po náročné túře můžete vrátit jako vyměnění.

  1. Zlepší se vaše kvalita spánku

Všechny výše zmíněné benefity spolu souvisí. Pomyslný kruh uzavírá zlepšená kvalita spánku. Pokud totiž chodíte po horách, sníží se hladina stresových hormonů ve vašem těle, tím se uvolní napětí a může se tak zlepšit i kvalita vašeho spánku.

Podle některých výzkumů dokonce horská turistika pomáhá zvyšovat hladinu melatoninu, spánkového hormonu, který podporuje kvalitnější a hlubší spánek.

  1. Můžete obdivovat dechberoucí přírodu

Úchvatná horská jezera, dechberoucí výhledy z vrcholků hor, divoké horské říčky a potoky i studená jezera. To je jen zlomek přírodních scenérií, které vás chytnou za srdce. Horská turistika je jednoznačně ideální aktivita pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě a umí si přírodní krásy vychutnat, zvlášť pokud neexistuje jiný způsob, jak se k nim dostat než pěškobusem.

  1. Rozvinete své navigační i jiné schopnosti

Hory jsou krásné, ale také dosti zrádné a nebezpečné. To je však příležitostí pro další benefit horské turistiky. Díky jejich nezkrotné povaze máte jedinečnou možnost pro rozvíjení svých navigačních, orientačních i přeživších zkušeností.

Umíte pracovat s papírovou mapou mimo signál? Poradíte si s kompasem? Dokážete najít sever? Nedělá vám problém postavit si stan ani improvizovaný přístřešek? Umíte najít vodu, vyčistit ji či si jinak zajistit potravy?

  1. Poznáte nové přátele

Zvlášť pokud budeme hovořit o náročnějších trasách, horská turistika je skvělou příležitostí pro budování týmového ducha a pro rozvoj sociálních dovedností. Turisté by si totiž na svých trasách měli pomáhat. Ne vždy jsou všechny výšlapy jen procházka růžovou zahradou a motivace a podpora jsou na místě.

Díky horské turistice můžete poznat nejen sebe, ale i nové přátele, s kterými můžete sdílet své zkušenosti, tipy na outdoorové vybavení nebo jen najít někoho, s kým budete chtít vyrazit na příští túru.

  1. Naučíte se něco nového o divočině, kultuře či místní historii

Horská turistika vám může pomoci dozvědět se něco nového o divoké přírodě, místní kultuře nebo historii. A není ani potřeba vyrážet příliš daleko za hranice naší země. Na spoustě (i místních) stezek narazíte na informační tabule nebo muzea, díky kterým můžete dojít k novému poznání i zpestření vašich výletů.

  1. Dosáhnete úspěchu a sebeuspokojení

Když poprvé překonáte horský hřeben nebo se vám podaří zdolat vyšší a vyšší vrchol. To jsou pocity, které se peciválům sedícím akorát na gauči u televize horko těžko popisují. Horská turistika může pomoci k dosažení pocitu úspěchu, sebeuspokojení i budování sebevědomí.

Závěrem: bezpečnostní tipy pro horskou turistiku

Pokud se rozhodnete horskou turistiku vyzkoušet, měli byste znát nejen její benefity, ale také všechny nástrahy, které pro vás chystá:

  • Pokud jste turista začátečník, nedoporučujeme vyrážet na horskou turistiku sólo
  • Zkontrolujte si předpověď počasí před tím, než se vydáte na svůj výšlap
  • Vždy informujte další osoby o svých plánech, cíli vaší cesty i přibližném času vašeho návratu
  • Berte s sebou dostatek jídla, pití i oblečení
  • Nikdy nevyrážejte v nerozchozených botech
  • Řiďte se horskými značkami a buďte opatrní
  • Noste s sebou mapu, kompas a jiné navigační pomůcky a naučte se je používat
  • Vybírejte trasu podle svých možností a fyzických sil
  • Pamatujte: Není ostuda vrátit se

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Bronzer, tvářenka, highlighter? Jak je správně používat pro TRENDY líčení – ve videu krok za krokem

Chcete si omladit pleť a pozvednout ji? I to dokážete právě správnou aplikací bronzeru. Ukážeme vám, jak si správně nanášet bronzer, tvářenku a highlighter,...

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu, že obsahují...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk. Možná lékař tvrdí,...

Léto bez podprsenky? Pozor na gravitaci! Kdy je to vhodné a kdy už přes čáru, radí módní stylistka

Mnohé ženy během horkých letních dnů odloží podprsenku, protože je tlačí, potí se a chtějí si léto užít na volno. Někdy je to fajn,...

Nový trend: Svoboda v pojídání! Stačí důvěřovat svému tělo: Jaké má výhody?

Důvěřujte svému tělu! Vedle všech více či méně restriktivních diet se začíná objevovat nový trend – „potravinová svoboda“. Svoboda v jídle je složitý pojem, který...